Dlaczego warto inwestować w grunty?




   

W dobie dzisiejszej `innej` sytuacji związanej COVID 19 i jej wpływem na gospodarkę, wielu z nas zastanawia się czy warto teraz inwestować np. w zakup nieruchomości czy może poczekać na ewentualny spadek cenowy?

Wiele zależy od tego czy szukamy działki dla siebie, aby wybudować nasz wymarzony dom czy też kupujemy w nadziei na udaną lokatę naszych oszczędności z myślą obrony kapitału przed wzrastającą inflacją.

Od dawien dawna wśród ludzi krąży opinia, że ziemia nigdy nie traci na wartości, dlatego każda inwestycja będzie pewną trafioną lokatą, która w przyszłości przyniesie zysk. Dodatkowo działka nie generuje nam takich kosztów, jak np. mieszkanie gdzie co miesiąc musimy płacić często nie mały czynsz i inne koszty eksploatacyjne, a w dodatku co jeśli nie uda nam się go wynająć?

Doskonałą alternatywą na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się kosztów jest zakup działki budowlanej.

Czy aby na pewno? Czy każda inwestycja w ziemie okaże się sukcesem finansowym?

W ciągu ostatnich lat ceny gruntów w Polsce ciągle rosły. Czy pomimo perturbacji jakie przechodzi i będzie przechodzić polska gospodarka w najbliższym czasie, a w tym rynek nieruchomości ten trend nadal się utrzyma?

Na pewno na korzyść działek przemawia fakt, że jest to dobro skończone czyli takie , którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować. Po prostu z upływem czasu jest go coraz mniej, a to znaczy, że popyt jest i będzie co raz wciąż większy od podaży i tego nikt nie zmieni. Grunty mają tą przewagę, że inwestowanie w nie wiąże się z niskim poziomem ryzyka i pozwalają nam w trudnych czasach ochronić kapitał przed inflacją dając jednocześnie satysfakcjonujący zarobek – o ile będzie to przemyślana, skalkulowana i dobrze sprawdzona pod kątem prawnym oferta.

Problem stanowić może fakt, że ciężko jest oszacować ich wartość w przyszłości. W przypadku zakupu gruntu pod inwestycję na pewno będziemy zwracali na inne cechy jakie musi posiadać grunt niż w przypadku zakupu pod budowę swojego domu.

Dzisiaj chciałbym ze swojego doświadczenia przybliżyć na co warto zwrócić uwagę przy zakupie działki pod budowę domu na własny użytek.

Przede wszystkim położenie! To właśnie wybór odpowiedniego miejsca pod budowę wymarzonego domu będzie czynnikiem decydującym, najczęściej na długie lata o satysfakcji z inwestycji, komforcie mieszkania i jakości życia.

Należy sprawdzić w planie przestrzennego zagospodarowania czy też w warunkach zabudowy, jaki dom będziemy mogli zbudować. Bo przecież może się okazać, że marzymy o domu nowoczesnym z płaskim dachem a warunki zabudowy nam na to nie pozwolą.

Następnie powierzchnia działki. Musi być ona na tyle wystarczająca aby dać nam możliwość wybudowania domu jaki wybraliśmy. Pomyślmy jaki zawód by nas czekał jeżeli całe życie marzyliśmy o garażu, a niestety gabaryty działki nie pozwalają nam na jego budowę.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest dostęp do mediów i uzbrojenia. Przekłada to się znacząco na koszty. Warto szukać już uzbrojonych działek, czyli wyposażonych w dostęp przede wszystkim do prądu, wody, gazu czy kanalizacji. Pamiętajmy, że nieuzbrojona działka wymaga zawsze dokładnego sprawdzenia przede wszystkim czy istnieje możliwość podłączenia mediów i określić koszt tych podłączeń. Musimy również wziąć pod uwagę czas, który będzie niezbędny do załatwienia wszystkich uzgodnień, dokumentacji itd. z instytucjami branżowymi. Może się okazać, że działka, która początkowo wygląda na tą jedyną okazję w super cenie po dodaniu kosztów uzbrojenia – niestety czar pryska.

Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo oraz jaki jest dojazd do nieruchomości Przede wszystkim czy działka posiada dostęp do drogi, czy jest już droga dojazdowa czy niestety nie i będziemy musieli ponosić dodatkowe często nie małe koszty na jej budowę.

Ukształtowanie terenu także może mieć duże znaczenie w możliwościach `realizacji` naszego projektu, jak i jego kosztów. Działka która jest nierówna i będzie wymagała nawiezienia znacznej ilości ziemi w celu wyrównania terenu wygeneruje nam dodatkowe koszty. Również przy działce położonej np. kaskadowo musimy się liczyć ze znacznymi kosztami zagospodarowania terenu przy jego adaptacji do naszych potrzeb.

Rekomenduję zdecydować się przed podjęciem decyzji o zakupie działki na wykonanie badania gruntu. Jest to niewielki koszt (około 600zł) do całości przedsięwzięcia, jakim jest budowa a pozwoli to uchronić przed czasochłonnymi a przede wszystkim kosztownymi zabiegami np. konieczność wymiany gruntu, gdyby okazało się że grunt nie jest nośny i nie nadaje się do budowy domu lub przy takim gruncie koszty i sposób wykonania fundamentów byłby nieproporcjonalnie wysoki do całości budowy. A może poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że wybudowanie wymarzonej piwnicy jest zbyt problematyczny i kosztowny.

Oczywiście przed zakupem nie możemy zapomnieć o zbadaniu stanu prawnego gruntu. Sprawdzenie dokumentacji może oszczędzić nam wielu przykrych niespodzianek, jak i ukrytych kosztów w przyszłości. Faktem jest, że sprzedający może dysponować dokumentami danej nieruchomości ale trzeba zwrócić uwagę na datę ich uzyskania ponieważ może się tak zdarzyć, że od daty widniejącej na dokumencie coś się zmieniło w stanie prawnym.

Jak można zauważyć zakup działki jest zazwyczaj pierwszym etapem do dalszej inwestycji. Lepiej poświęcić czas na początku na sprawdzenie sytuacji prawnej a niżeli pochopnie lub pod wpływem emocji podjąć decyzję o jej zakupie.

Dlatego warto skorzystać z doświadczonej osoby jaką jest pośrednik w obrocie nieruchomości, która to weźmie na siebie ciężar znalezienia i sprawdzenia takiej działki.

Pamiętajmy, że sprawa zakupu działki może być prosta lub bardzo skomplikowana. W tej drugiej sytuacji `pozorna` oszczędność czasu i pieniędzy, którą będziemy chcieli zaoszczędzić działając samodzielnie i podejmując decyzję pod wpływem emocji, może się okazać bardzo kosztowna w przyszłości.

Jedno drobne niedopatrzenie może sprawić, że marzenia o własnej inwestycji odsuną się w czasie lub w ogóle legną w gruzach. Dlatego warto rozważyć zakup działki we współpracy z profesjonalistami.

Autor
Artur Trębacz