Budować czy kupić gotowy dom?


   
Duża część z nas myślących o swoim pierwszym wymarzonym domu  zastanawia się i zadaje sobie pytanie  – kupić gotowy dom czy też budować? Co będzie lepszym wyborem?


Zarówno jedna, jak i druga możliwość maja swoje plusy i minusy.

Na podstawie własnych doświadczeń postaram się Państwu przybliżyć oba rozwiązania, które w jakimś stopniu pomogą Państwu podjąć tą dla właściwą decyzję.Kluczowymi wg mnie czynnikami w podjęciu decyzji  jest czas jaki jesteście Państwo poświęcić na budowę oraz środki finansowe jakimi dysponujecie.

Kupując gotowy dom `w mgnieniu oka` jesteście Państwo w stanie spełnić, swoje `marzenie` – czyli  wprowadzić się do własnego domu, zazwyczaj już z  zagospodarowanym terenem wokół nieruchomości i cieszyć się uciechami życia codziennego.
Decydując się na budowę, oprócz kwestii związanej z samą budową nieruchomości, musimy wziąć pod uwagę również czas na znalezienie odpowiedniej lokalizacji działki i jej  adaptację zgodnie z naszymi potrzebami.

Budowa domu to duże przedsięwzięcie – wymagające od nas podejmowania ważnych decyzji, często w tematach na których po prostu się nie znamy. Błędne i nietrafne decyzje mogą mieć dla nas przykre konsekwencje w różnych wymiarach  np. finansowych, prawnych bądź co gorsza zdrowotnych.

Kolejną kwestią są `fundusze` jakie planujemy wydać na spełnienie swojego marzenia tj. posiadania własnego domu.
W opcji budowy zaplanowanej na okres około 2 lat na pewno  pojawią się  dodatkowe wydatki, których na etapie planowania nie jesteśmy w stanie przewidzieć.  Istnieje również ryzyko pojawienia się niezależnie od nas okoliczności, które mogą w istotny sposób wpłynąć na czas i koszty inwestycji. Mogą to być między innymi: czasowa  niedostępność towarów budowlanych, wzrost cen robocizny i  materiałów budowlanych co jest doskonale widoczne na przestrzeni ostatnich lat a również  `trafienie` na nieodpowiednią ekipę budowlaną.

W przypadku kupna gotowego domu, jesteśmy w stanie z większą precyzją określić  potrzebne nam  środki związane z  zakupem nieruchomości i dopasowaniem jej do naszych potrzeb. Zakup gotowego domu to wyeliminowanie długotrwałego procesu budowy, nerwów i długiego oczekiwania na spełnienie marzeń. Mamy możliwość od razu zobaczyć  gotowy dom. Po ewentualnym wykończeniu go zgodnie z naszymi potrzebami, jeżeli zdecydujemy się na zakup domu w stanie deweloperskim  możemy szybko w nim zamieszkać. Pozwala nam to  w miarę precyzyjnie zaplanować budżet z tym związany a czas który musielibyśmy poświęcić budowie możemy wykorzystać choć by na rozwój zawodowy i zarabianie pieniędzy.

Dwie drogi a efekt finalny taki sam – `własny dom`.
Jedna prostsza, szybsza i bardziej przewidywalna, aczkolwiek zmuszająca nas do pewnych kompromisów związanych z kupnem gotowego rozwiązania.

Druga mniej przewidywalna, kręta i wyboista. Wymagająca bardzo dużego poświęcenia i czasu ale z większą precyzją daje nam ona dokładnie `skrojony na miare`- dom,  jaki sobie wymarzyliśmy.
Tak jak każdy z nas staje przed wyborem – tak każdy z nas według własnej perspektywy, może odpowiedzieć sobie na to pytanie - ile jest w stanie poświęcić  wyrzeczeń, nerwów, stresu jak czasu  do momentu zaproszenia rodziny i znajomych na  pierwszego – parapetowego `grilla`.

Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, gotowy czy budowany pamiętaj, że warto jest skorzystać z pomocy pośrednika w wyborze działki pod budowę lub gotowego domu. Pośrednik ma dostęp do całego rynku i doskonale zrozumie twoje potrzeby.


Autor
Artur Trębacz