Instalacja paneli fotowoltaicznych czy się opłaca?
Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną na domu? Czy montaż instalacji fotowoltaicznej w domu może być opłacalny?
Rynek fotowoltaiczny w ostatnim okresie przeżywa w Polsce prawdziwy rozwój. Jadąc samochodem widzimy jak z dnia na dzień coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach swoich domów. Dlaczego tak się dzieje i czy w ogóle warto rozważyć możliwość takiej instalacji u siebie?
Może choćby dlatego że jest to świetna alternatywa dla tradycyjnie wytworzonego prądu? Ciągłe podnoszenie stawek za prąd stał się jednym z głównych powodów rosnącej popularności paneli słonecznych. Dodatkowy atut oprócz oszczędności w naszym portfelu są kwestie ekologiczne, które pozwalają nam chronić środowisko. Dlatego też korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jaką jest energia słoneczna, to idealne rozwiązanie dla osób które pragną nie tylko oszczędzać ale również troszczą się o środowisko. Patrząc na to rodzi się w głowie pytanie czy to się w ogóle opłaca? Kiedy możemy liczyć na zwrot z takiej inwestycji?
Jest to istotna sprawa ponieważ montaż takiej instalacji wiążę się z dużym wydatkiem sięgającym od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od mocy jak i oczywiście podzespołów z których się ona składa. Pomocny jest fakt, że decydując się na założenie instalacji PV nie musimy dysponować gotówką. Możemy skorzystać z oferty kredytowej na preferencyjnych warunkach, którymi dysponują firmy zajmujące się sprzedażą i montażem instalacji PV.
Dodatkowym bonusem dla klientów indywidualnych jest 5000 zł bezzwrotnej i nie opodatkowanej dotacji z programu ,,Mój prąd` za montaż instalacji PV o mocy od 2-10 kWp. Przedział mocy jaką obejmuje dotacja jest wystarczający dla większości gospodarstw domowych. Dodatkowo również możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w naszym corocznym rozliczeniu podatkowym, w zależności od progu podatkowego w którym się znajdujemy tj. od 17% do 32%. W sumie dla mniejszych instalacji może to być rząd zwrotu poniesionych nakładów sięgających od 45-50 % wartości instalacji. Przy takim obrocie sprawy możemy się spodziewać całkowitego zwrotu kosztów poniesionych na inwestycje już po 5 – 6 latach. Czy to nie jest świetny wynik?
Dla ludzi posiadających wolne środki, które trzymają w bankach na lokatach lub kontach oszczędnościowych można taką instalację PV potraktować jako alternatywną inwestycję. Przy obecnych bardzo niskich stopach procentowych ich środki są oprocentowane w przedziale od 0,5-do 2,5% w skali roku. Ich zyski zatem pożera inflacja, która w bieżącym roku waha się około 3%. Dodatkowo również trzeba zapłacić podatek `Belki` od zysków z lokat. Zatem tak naprawdę z roku na rok klienci banków tracą zamiast zarabiać!
Zakładając instalację PV mają 100% zwrotu poniesionych kosztów w 5-8 lat a następnie przez kolejnych 20 lat będą zarabiać rocznie na czysto od kilku do kilkunastu %. Może warto spojrzeć na to z tej strony jeżeli nie przekonuje nas argument oszczędnościowy oraz dbania o środowisko. Zróbmy z tego po prostu inwestycję, która po pewnym czasie i całkowitym zwrocie nakładów zapewni nam dochód pasywny na minimum kilkanaście lat.
Pamiętajmy tylko, żeby cieszyć się długą i bezproblemową pracą instalacji powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak fachowy i odpowiedni montaż przez doświadczonych instalatorów, gwarancję, awaryjność, moc szczytowa i tolerancja mocy, rodzaj ogniw. Przy wyborze paneli i falownika korzystajmy z renomowanych producentów. Tutaj oszczędności mogą być niewskazane i pozorne. Dopiero po uwzględnieniu tych elementów można zyskać pewność, że instalacja będzie sprawna, wydajna i posłuży nam na długie lata.
Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat instalacji fotowoltaicznej #ZADZWOŃ do mnie tel. 533 334 205.
Chętnie Ci doradzę bo sam skorzystałem z tej możliwości.