Instalacja paneli fotowoltaicznych czy się opłaca?

  

Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną na domu?
Czy montaż  instalacji fotowoltaicznej w domu może być opłacalny?


            Rynek fotowoltaiczny w ostatnim okresie przeżywa w Polsce  prawdziwy rozwój.  Jadąc samochodem widzimy jak z dnia na dzień coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach swoich domów. Dlaczego tak się dzieje i czy w ogóle  warto rozważyć możliwość takiej instalacji u siebie?

            Może choćby  dlatego że jest to świetna alternatywa dla tradycyjnie wytworzonego prądu? Ciągłe podnoszenie stawek za prąd stał się jednym z głównych powodów rosnącej popularności paneli słonecznych. Dodatkowy atut oprócz oszczędności w naszym portfelu są kwestie ekologiczne, które pozwalają nam chronić środowisko. Dlatego też korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jaką jest energia słoneczna, to idealne rozwiązanie dla osób które pragną nie tylko oszczędzać ale również troszczą się o środowisko.
Patrząc na to rodzi się w głowie pytanie czy to się w ogóle opłaca? Kiedy możemy liczyć na zwrot
z takiej inwestycji?

            Jest to istotna sprawa ponieważ montaż takiej instalacji wiążę się z dużym  wydatkiem sięgającym od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od mocy  jak i oczywiście podzespołów z których się ona składa.  Pomocny jest fakt, że decydując się na założenie  instalacji  PV nie musimy dysponować gotówką. Możemy skorzystać z oferty kredytowej na preferencyjnych warunkach, którymi dysponują firmy zajmujące się sprzedażą i montażem  instalacji PV.

            Dodatkowym bonusem dla klientów indywidualnych jest 5000 zł bezzwrotnej i nie opodatkowanej dotacji z programu ,,Mój prąd` za montaż instalacji PV o mocy od 2-10 kWp.  Przedział mocy jaką obejmuje dotacja jest wystarczający dla większości gospodarstw domowych.     Dodatkowo również możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w naszym corocznym rozliczeniu podatkowym, w zależności od progu podatkowego w którym się znajdujemy tj. od  17% do 32%. W sumie dla mniejszych instalacji może to być rząd  zwrotu poniesionych nakładów sięgających od 45-50 % wartości instalacji. Przy takim obrocie sprawy możemy się spodziewać całkowitego zwrotu kosztów poniesionych na inwestycje już po 5 – 6 latach. Czy to nie jest świetny  wynik?

            Dla ludzi posiadających wolne środki, które trzymają w bankach na lokatach lub kontach oszczędnościowych można taką instalację PV potraktować jako alternatywną inwestycję. Przy obecnych bardzo niskich stopach procentowych  ich środki są oprocentowane w przedziale od 0,5-do 2,5% w skali roku. Ich zyski zatem pożera inflacja, która w bieżącym roku  waha się około 3%. Dodatkowo również trzeba zapłacić podatek `Belki` od zysków z lokat. Zatem  tak naprawdę z roku na rok klienci banków tracą zamiast zarabiać!

            Zakładając instalację PV  mają 100% zwrotu poniesionych kosztów  w 5-8 lat a następnie przez kolejnych 20 lat będą zarabiać rocznie na czysto od kilku do kilkunastu %. Może warto spojrzeć na to z tej strony jeżeli nie przekonuje nas argument oszczędnościowy oraz dbania o środowisko. Zróbmy z tego po prostu  inwestycję, która po pewnym czasie i całkowitym zwrocie nakładów zapewni  nam dochód pasywny na minimum kilkanaście lat.

            Pamiętajmy tylko, żeby cieszyć się długą i bezproblemową pracą instalacji powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak fachowy i odpowiedni montaż przez doświadczonych instalatorów, gwarancję, awaryjność, moc szczytowa i tolerancja mocy, rodzaj ogniw. Przy wyborze paneli i falownika korzystajmy z  renomowanych producentów. Tutaj oszczędności mogą być niewskazane i pozorne. Dopiero po uwzględnieniu tych elementów można zyskać pewność, że instalacja będzie sprawna, wydajna i posłuży nam na długie lata.

Jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na temat instalacji fotowoltaicznej #ZADZWOŃ do mnie tel. 533 334 205.
Chętnie Ci doradzę bo sam skorzystałem z tej możliwości.


Autor: Artur Trębacz

 

Opinie naszych klientów

Należymy do:

Copyrights © INDAHOUSE.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.